הקרב על התודעה מזווית צה”ל – מלחמה בטרור 2023

20-10-2023 | רמי ליטני

עקרונות הדוברות – אמינות וזמינות

המידע שמפרסם צה”ל לציבור בארץ ובעולם חייב להיות אמין ובלוח זמנים מתאים. שני העקרונות הללו,  אמינות וזמינות, נמצאים במתח מתמיד. כל אחד מהם דורש זמן ופעילות – מידע ראשוני לא בדוק גורם נזק; מידע בדוק באיחור גורם אף הוא נזק מסוג אחר. המאמץ להקפיד על שני אלה הוא מתמיד ויום-יומי.

למערך דובר צה”ל גויסו במלחמה זו מאות אנשי מילואים העושים עבודה מסביב לשעון מנת כדי להילחם על האמת, כפי שמוסר זאת דובר צה”ל, תא”ל דניאל הגרי.

טרור ואיום קיומי

בעבר נהגנו להגדיר איום קיומי – יכולות המשמידות את המדינה, למשל גרעין איראני. טרור הוגדר בעשרות השנים האחרונות כאיום שני במעלה, כזה שיש לנו יכולות התקפה והגנה להתמודד מולו. מבצע זה של חמאס השפיע על כושר ההרתעה של ישראל במזרח התיכון. הוא אינו מאיים על עצם קיומה של המדינה, אך משפיע ישירות על יכולת הקיום והתפקוד שלה בימים אלה.

ניצחון

ניצחון מבחינת ישראל וגם מבחינת חמאס איננו מושג צבאי בלבד, אלא תודעתי ותרבותי – מה שייתפס בעיני האויב ובעיני תושבי ישראל והעולם כניצחון. מבחינת חמאס – ניצחון הוא מושג אסלאמי. ככל שתעמוד תנועת חמאס זמן רב יותר בפני ישראל בלחימה ולא תיכנע, הרי היא מגלה אורך רוח, שהוא תכונת המאמינים. תבוסה (הזימה) בעיני חמאס אף היא איננה מונח צבאי אלא תרבותי אמוני. מבחינתם, מכיוון שאללה עומד לצידם הם אינם יכולים להיות מובסים. על כן יעד הניצחון של ישראל צריך להיות לא רק פיזי, אלא לפגוע ברוח הלחימה של חמאס באמצעות הבנת רכיבי תרבות ההתנגדות. יש לזכור כי חמאס מגלמת רעיון אסלאמי אמוני, ואותו קשה יותר למגר.

לגיטימציה

הזכות של ישראל להגן על עצמה מפני אויב ולפעול לשם כך בכוח. זכות זו מגובה בדין הבינלאומי וזוכה להכרה של מדינות העולם הנאור. הלגיטימציה נחוצה לישראל גם בימים אלה, אחרי מתקפת הטרור הרצחנית ויש לעמול כל העת שתישמר.

“הומניטרי”

צה”ל מקפיד גם במלחמה אכזרית זו על דיני המלחמה ועל צלם אנוש, בניגוד משווע להתנהלות של חמאס לאורך שנים (ע”ע גלעד שליט בשבי חמש וחצי שנים; גופות שני החיילים, הדר גולדין ואורון שאול מ”צוק איתן” 2014). האכזריות, הרוע והרשע שהפעיל חמאס בימים אלה ברצח, טבח, הרג והרס של משפחות, נשים, ילדים וזקנים אזרחים בביתם  וחיילים במחנותיהם מקומם כל בר דעת בעולם. אולם גם בחריקת שיניים ובמחויבות לערכי צה”ל והמוסר היהודי אנו שומרים גם עתה על טוהר הנשק ,כפי שמשונן לכל חייל בצה”ל במסמך “רוח צה”ל” (הקוד האתי). האמירה המחייבת היא כי החייל ישתמש בנשקו ובכוחו לביצוע המשימה בלבד, אך ורק במידה הנדרשת לכך, וישמור על צלם אנוש אף בלחימה. החייל לא ישתמש בנשקו ובכוחו כדי לפגוע בבני אדם שאינם לוחמים ובשבויים, ויעשה כל שביכולתו למנוע פגיעה בחייהם, בגופם, בכבודם וברכושם.

בהקשר זה צף כל העת הביטוי “הומניטרי”. מבקשים מאתנו להימנע מפגיעה באוכלוסייה האזרחית בעזה ולאפשר להם לצאת בבטחה מבתיהם ולזכות במזון, מים ותרופות. נוכחנו גם בלחץ על נושא זה שמפעילה עלינו ארה”ב במלחמה זו.

 

שם המלחמה

לשם של מבצע או מלחמה יש משמעות רגשית וסמלית בעיני הלוחמים, תושבי ישראל ואף העולם כולו והאויב. צה”ל הגדיר את הפעילות ב-7 באוקטובר “חרבות ברזל”, עוד לפני שהבין את גודל האיום וכי זו מלחמה.

ישראל ידעה בעבר לשנות הגדרות לאחר התרחבות הפעילות המבצעית : ב-1982 התחילו ממבצע “שלום הגליל”, שהפך לימים ל”מלחמת לבנון הראשונה”, ואפילו המבצע באנטבה ב-1976, “כדור הרעם”, שהיה באותה עת בעל משמעות עולמית של מלחמה בטרור, הפך ל”מבצע יונתן”, משיקולי תודעה.

חשוב לעדכן את שם המלחמה הנוכחית במקום הכינוי הטכני “חרבות ברזל”, שנשלף מבנק השמות המבצעיים. לא נעניק למלחמה זו את שם הזמן “שמחת תורה”, שבה פרצה המלחמה על ידי חמאס. אבל באותו יום ממש קראנו גם את פרשת “בראשית” ומתאים לקרוא “מלחמת בראשית” מסיבות רבות וכואבות.

החמאס קורא למבצע זה “מבול אלאקצא”, ומבטא בכך למאמיניו ולעולם הערבי את המטרה הסמלית, הדתית והפוליטית של המבצע.

“שיגור כושל”

שיגור כושל הוא ירי מכלי נשק המיועד לשיגור למטרה מסוימת ולאחר ששוגר נפל בדרך ופגע ביעד שלא התכוונו אליו או בשטח פתוח. דובר צה”ל עדכן כי חמאס בצע בימים אלה 450 שיגורים כושלים שנפלו ברצועה מכלי נשק שלו.

במלחמה זו התחוללה פגיעה בבית חולים בעזה שגרמה למאות הרוגים והפכה לאירוע אסטרטגי. שיגור כושל של רקטה על ידי אנשי הגי’האד האסלאמי הפלסטיני (גא”פ) ב-17.10 בשעה 19:00 הודבק מיד על ידי חמאס לאחריות ישראל. עד שהצליח צה”ל תוך שעתיים להביא הוכחות כי השיגור נעשה על ידי הג’יהאד כבר הספיקו לבטל מפגש פסגה של מנהיגי ארה”ב, מצרים, ירדן והרשות הפלסטינית בעמאן שתוכנן ל-18.10 ולהאשים את ישראל בכלי התקשורת ברחבי העולם. צה”ל והגורמים המדיניים עשו מאמץ מהיר אדיר להחזיר את הגלגל אחורה והביאו הוכחות מודיעיניות בדוקות על הירי מגא”פ, אך הגרסה הראשונה שהאשימה את ישראל נצרבה בתודעת העולם וקשה לעוקרה.

“מגן אנושי”

האויב מציב תשתיות שלו – כמו מטעני נפץ, מוקשים, חצובות ירי רקטי, מפקדות – בשטחים, במתקנים ובבתים של אזרחים שבהם הוא מעריך כי צה”ל יימנע מלפגוע.  יעדים אלה יכולים להיות בית ספר, בית חולים, מסגד, מתקן של או”ם או נציגות דיפלומטית ומאות בתים של אזרחים שעל פי רוב אפילו לא ידעו כי השתמשו בבתיהם. במלחמה זו נאלץ צה”ל לפגוע ביעדים שמהם פגעו בנו ולהתגבר על השימוש הפסול שעושה חמאס באנשיו, בהגדרת “מגן אנושי”.

מידע כוזב – Fake News

מידע כּוֹזֵב, מֵידָע מַטְעֶה, בלועזית דיסאינפורמציה, הוא הפצה מכוונת של מידע שקרי ומטעה שנועד ליצור תמונת מציאות מעוותת, ומוכר גם באנגלית כפייק ניוז (חדשות כזב). מושג זה הפך נפוץ בעידן הפוסט־אמת,  בו קיימת ירידה באמון במוסדות. מידע כוזב שכיח במיוחד בתחום התעמולה הפוליטית והמלחמתית. המידע השקרי מוסווה כאמיתי ומופץ באותם ערוצים שבהם הקהל מצפה לקבל מידע אמיתי.

נָרָטִיב

בעברית – סיפר (סִפֵּר). פרשנות של היבט מסוים של העולם, או של אירוע היסטורי המעוצבת דרך נקודת מבט תרבותית או אישית. במלחמה היום אנחנו מחזקים את הנרטיב : חמאס = דאעש

 

ונסיים במושג הרגיש ביותר שמזעזע כל אחד מאתנו כאשר מושמע

“נמסרה הודעה למשפחה”

צה”ל מקפיד לפרסם לציבור נתונים על נפגעים אך ורק אחרי שנמסרה הודעה למשפחה. זהו ערך המלווה את הצבא והחברה הישראלית זה שנים, וחיוני להקפיד ברגישות על קיומו גם במצבי משבר כמו היום. ברשתות החברתיות מתרוצצות שמועות  ומידע לא בדוק. צה”ל לא יכול להרשות לעצמו להגיב על מידע כזה עד שיש בידיו נתונים בדוקים וחלוטים על הנפגע ועד שהמשפחה תדע זאת באופן מוסמך מצה”ל ולא, חלילה, משמועות או מתקשורת לא בדוקה. יש  להתייחס לנתונים על נפגעים רק עם פרסומם על ידי דובר צה”ל.

עפ”י הרצאתו של אפרים לפיד.

 

לבלוג של רמי ליטני לחצו כאן

שייך לקטגוריה: אקטואליה, צבא וביטחון,
תוכן ששייך למאמר:

שתפו

פרסם תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


אין לפרסם תגובות הכוללות תוכן פרסומי או פוגעני אשר חורג מגבולות הטעם הטוב.

מאמרים מעניינים נוספים

אדוני, שר הביטחון, להחלטתך!

הדרג הטקטי מפעיל את כוחותיו ברצועה לאור תורת צה”ל שמתמקדת…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

מציאות חלופית מתנגשת במציאות המזרח התיכון

מאז השתלטות האייתולות על איראן בפברואר 1979 ועד היום –…

הבלוג של יורם אטינגר

למאמר המלא

על המערב להקשיב מה יש לעם היהודי לומר לו

המערב הדמוקרטי שהזדעזע (ובצדק) מהריגתם בשוגג של עובדי הסיוע ההומניטרי…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

בושה

ציבור שלם זועק מדי מוצאי שבת בקפלן את המילה בושה!…

הבלוג של מוטי גלוסקה

למאמר המלא

ישראל נזרקה מתחת לגלגלי האוטובוס של טהרן ועל ארה”ב לחלצה משם

בניגוד למתקפות טרור של בודדים, מתקפת חמאס, היא המתקפה הצבאית…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

סגנית הנשיא האריס טועה: ברפיח יש פתרון הומניטרי הנמצא משני עברי הגדר

השגת מטרת המערכה ברצועה נמצאת בהישג יד: הסרת האיום שחמאס…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

כיצד חרב “חרבות ברזל” את יחסי ישראל – ארה”ב

ישראל יצאה למערכה ברצועת עזה כשעוצמתה הצבאית והיחב”לית טעונה בתמיכה…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

ניפוח מלאכותי של הדמוגרפיה הפלסטינית 2024

מפקד האוכלוסין הפלסטיני מנופח מלאכותית (ומהודהד ע”י הממסד הישראלי ללא…

הבלוג של יורם אטינגר

למאמר המלא

הורדת ישראל ל”דמוקרטיה אלקטורלית” היא מתקפה תרבותית נגדה והזדמנות

הורדתה של ישראל במדד Y-DEM לשנת 2024 מ”דמוקרטיה ליברלית”, ל”דמוקרטיה…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

מדיניות הביטחון הישראלית מוצתה וחיוני לעדכנה מיד

מדיניות הבטחון הישראלית עוצבה עם הקמת המדינה וחרף תהפוכות כמעט…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

מזכיר המדינה בלינקן על ההתנחלויות – התעלמות מעובדות

מזכיר המדינה טוני בלינקן מבטא את התובנה המקובלת כאשר טוען:…

הבלוג של יורם אטינגר

למאמר המלא

עדכון 2024 של הסוגייה הדמוגרפית – רוב יהודי מוצק

המציאות הדמוגרפית מנוגדת לתובנה המקובלת מספר הלידות היהודיות בישראל ב-2023…

הבלוג של יורם אטינגר

למאמר המלא
עגלת קניות
0

אין מוצרים בסל הקניות.

למעלה
חזרה
נגישות