מלחמת האייתולות בנשות איראן מהדהדת את כישלון מדיניות ארה”ב

28-09-2022 | יורם אטינגר

מזכיר המדינה אנתוני בלינקן – המעצב המרכזי של מדיניות החוץ והביטחון של הנשיא ביידן – מכרסם בשיתוף הפעולה הביטחוני עם המשטרים הפרו-אמריקאים בסעודיה ומצרים (כולל צמצום אספקת מערכות נשק מתקדמות), למרות שהם ניצבים בפני איום קיומי-מיידי של גורמים אנטי-אמריקאים כמו משטר האייתולות השיעי ו”האחים המוסלמים“, שהם ארגון הטרור הסוני הגדול בעולם עם זרועות מבצעיות, חברתיות ומדיניות מאינדונזיה, דרך המזרח התיכון, אירופה ואפריקה עד יבשת אמריקה.

בלינקן לוחץ על סעודיה ומצרים לקדם זכויות האדם על ידי מחוות ל”אחים המוסלמים” הפועלים (מ-1928!) להפלת השלטון במצרים, וכלפי הטרור החות’י השיעי בתימן, הפועל – בסיוע איראני – להפלת השלטון בסעודיה ואיחוד האמירויות. ב-2011 היה בלינקן – בתפקידו כיועץ לביטחון לאומי של סגן הנשיא ביידן – בין יוזמי המתקפה הצבאית של נאט”ו על קדאפי, עקב הפרה קשה של זכויות האדם במלחמת הרודן הלובי בטרור האסלאמי. כצפוי, הפלת שלטון קדאפי הפכה את לוב למדינה בלתי-נשלטת, בסיס אזורי ועולמי של טרור אסלאמי אנטי-אמריקאי, ומוקד מלחמות אזרחים המשתוללות בלוב גם היום.

מדיניות החוץ והביטחון של בלינקן מציבה במרכז הבמה את עקרון הרב-לאומיות (שתוף פעולה עם האו”מ ואירופה) וקידום דמוקרטיה וזכויות אדם, תוך התעלמות ממציאות המזרח התיכון. כלומר, בפני ארה”ב אין בחירה בין משטרים מוסלמים דמוקרטים המכבדים זכויות אדם לבין משטרים מוסלמים אנטי-דמוקרטים המפירים זכויות אדם, אלא בחירה בין משטרים מוסלמים פרו-אמריקאים ואנטי-דמוקרטים המפירים זכויות אדם לבין משטרים מוסלמים אנטי-אמריקאים ואנטי-דמוקרטים המפירים זכויות אדם.

במקביל ללחץ שמפעיל בלינקן על סעודיה ומצרים הפרו-אמריקאיות, הוא מחזר אחר משטר האייתולות ומפגין נכונות למחוות של מאות מליארדי דולרים כדי לחדש את הסכם הגרעין, למרות תפקידה המרכזי של איראן – מאז 1979 – בהפצה אזורית ועולמית של טרור אנטי-אמריקאי, הברחת סמים ומערכות נשק, הלבנת-הון, והפרה שיטתית של זכויות האדם בכלל וזכויות האישה בפרט.

הפרת זכויות האדם וזכויות האישה

הקרן הגרמנית The Green Political Foundation דיווחה ב-16 מרץ 2021: “חוק החיג’אב מ-1985 מחייב את כל נשות איראן, ללא קשר לזהותן הדתית, להתלבש לפי הנחיות האסלאם…. אלפי נשים עומדות לדין מדי שנה על אי-הקפדה בלבישת החיג’אב [המכסה ראש וגוף]. ‘משטרת הצניעות’ עוצרת בנות טיפש-עשרה בארועים פרטיים ופומביים עקב לבוש ‘בלתי-ראוי’.  החוק אף אוסר על צעירים ללבוש  מכנסיים קצרות וחולצות-מותג הנראות מערביות…. נשים מואשמות בזנות על שהפגינו נגד חובת כיסוי הראש [רעלה]…. ב-1936 אסר השאה הפרסי על לבישת חיג’אב כדי להחדיר לאיראן תרבות מערבית. ב-1979 הכריז אייתוללה חומייני על חובת קוד לבוש אסלאמי כדי לקדם את הפיכת איראן לרפובליקה אסלאמית….”

לפי מהדורת הרבעון השלישי ב-2020 של Jurnal Cita Hukum באינדונזיה: “אלימות נגד נשים היא תופעה שגרתית [באיראן]…. נשים רבות חוות אלימות שיטתית…. אלימות נגד נשים מקבלת לגיטימיות דתית…. חוקים, צווים והוראות שעה מחריפים אלימות נגד נשים…. מערכת החוק האיראנית מעודדת עוצמה גברית ורפיון נשי…. נשים יכולות להשתתף במספר ארועים פומביים רק באישור הבעל…. יש מקרים רבים של רצח נשים [אחיות, בנות ונשים] על ידי גברים הטוענים שהנשים התנהגו כזונות…. הענישה הקלה [אם בכלל] של גברים אלו מתמרצת את החרפת האלימות נגד נשים….”

דו”ח מחלקת המדינה של ארה”ב מ-2019 על זכויות האדם בעולם [פורסם לפני שבלינקן מונה למזכיר מדינה] מציין: “משקל עדות אישה [באיראן] שווה למחצית עדות גבר, הערכת חיי אישה שקולה למחצית הערכה של חיי גבר, אבל עונשה של אישה הנאשמת בבגידה בבעלה חמור מעונש המוטל על גבר בנסיבות דומות…. קורבנות אונס חוששות להתלונן פן תואשמנה בהתנהגות לא-מוסרית, התגרות ובגידה בבעליהן, העלולה אף להביא לעונש מוות ו/או לחרם חברתי….  החוק האיראני אינו אוסר על אלימות גברים נגד נשותיהם…. החוק השיעי מאפשר לגברים לשאת ארבע נשים ומספר בלתי-מוגבל של ‘נשים זמניות’ [סיע’ה]…. דיני ירושה מעניקים לגבר זכויות כפולות מהאישה…. אישה שאינה לבושה בחיג’אב מסתכנת בהלקאה בפומבי ובקנסות גבוהים….

“הוצאות להורג באיראן יוצאות לפועל בעקבות הליך משפטי בלתי-הוגן ולא עקב ‘פשעים חמורים’. התנהלות הממשל האיראני מאופיינות גם על ידי הצרת צעדי נשים ומיעוטים דתיים ואתנים; הוצאות להורג בלתי-חוקיות; חטיפות, עינויים, מעצרים ומאסרים בלתי-חוקיים; תנאים בלתי-אנושיים ומסכני-חיים בבתי הכלא; הגבלה חמורה של חופש דת-דיבור-תקשורת-אינטרנט-הפגנה-התגודדות; שימוש באיומים אלימים ואלימות; מאסר והגבלות תנועה של אנשי תקשורת וצנזורה חמורה; האשמות שווא נגד מתנגדי המשטר; שחיתות ממוסדת; גיוס בני נוער לטובת משטר אסאד בסוריה; סחר בבני אדם; אפלייה ואלימות נגד מיעוטים אתנים [אזארים, כורדים, ערבים, באלוצ’ים, לורים, תורכמנים, מאזנדראנים, ועוד]; אלימות נגד הקהילה הלהט”בית; איסור פעילות עצמאית של איגודים מקצועיים; ועוד….

דו”ח מועצת זכויות האדם של האו”מ מ-8 מרץ 2021 קבע שהחוק האיראני רואה בנשים ונערות אזרחיות מדרגה שנייה; מקבל הלקאת נשים נשואות על ידי בעליהן; מאפשר נשואין של אלפי ילדות בנות 14-10, ונשואין של  בנות צעירות יותר באישור הוריהן.

מסקנות

האם הגיוני להניח שההתנהלות הפנימית של משטר האייתולות, במיוחד כלפי מיעוטים ונשים – בנוסף לחינוך לשנאת ושיעבוד “כופרים” והתנהלות פורעת-חוק במישור האזורי והעולמי (טרור, התססת מלחמות אזרחים, הברחת סמים ונשק) – מאפשרת לאייתולות להוות שותף אמין למו”מ, לדו-קיום בשלום ולזניחת חזון דתי, פנאטי, מגלומני בן 1,400 שנים?

האם התנהלות הפנים והחוץ של האייתולות מצדיקה את השתעבדות ארה”ב לאופציה הדיפלומטית (המעניקה רוח גבית עזה להתנהלות האנטי-אמריקאית של האייתולות מאז 1979), או מחייבת מעבר לאופציה של שינוי-משטר?

למעשה, התנהלות משטר האייתולות מחד וערכים אמריקאים מאידך מהווים דבר והיפוכו, המכרסם קשות – מאז 1979 – באינטרסים של ארה”ב.

לבלוג של יורם אטינגר לחצו כאן

שייך לקטגוריה: אקטואליה,
תוכן ששייך למאמר:

שתפו

פרסם תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


אין לפרסם תגובות הכוללות תוכן פרסומי או פוגעני אשר חורג מגבולות הטעם הטוב.

מאמרים מעניינים נוספים

על דובר צה”ל הראשון

סיפורו של הצעיר היהודי מבריטניה מוריס פרלמן, שביקר בארץ בתקופת…

הבלוג של ד"ר אפרים לפיד

למאמר המלא

השקר הגדול: כשהתותחים רועמים – הפוליטיקה שותקת

במסיבת העיתונאים המשותפת של רוה”מ, שר הביטחון ובני גנץ נשאל…

הבלוג של מוטי גלוסקה

למאמר המלא

מדינה פלסטינית – פגיעה בביטחון וכלכלת ארה”ב

התמיכה הבלתי-מסויגת של מזכיר המדינה בלינקן והנשיא ביידן בהקמת מדינה…

הבלוג של יורם אטינגר

למאמר המלא

לנצל את ההפוגה להפיכת ‘חרבות ברזל’ ממבצע למערכה

מהקריאות הרמות על הכוונה לחסל את שלטון חמאס ברצועה ולהשמיד…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

דרוש פתרון רציונלי “שייתן חיים לנו ולהם”

פרופ’ מוטי גולני היסטוריון וראש המכון לחקר הציונות וישראל ע”ש…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

ראו הוזהרתם!!!

מגיע קרדיט לחיים לוינסון (הארץ 21.11.23) על פרסום מכתביו של…

הבלוג של מוטי גלוסקה

למאמר המלא

ראש אמ”ן הוא קצין המודיעין של הרמטכ”ל ותו לא

מהדיווח בתקשורת על התרעות רח”ט מחקר באמ”ן לראש הממשלה על…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

האם ישראל יכולה להדוף לחץ אמריקאי?

תקציר

הבלוג של יורם אטינגר

למאמר המלא

האשמת המודיעין במחדל של 23, כמו ב-73, היא בלתי נסבלת

במחקר זריז שמצטייר כאמין ומדויק מאד בפרטיו המודיעיניים אורי בר…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

הרס עצמי של שני עמודי התווך בביטחון הלאומי של ישראל הזמין עליה מלחמה

ביטחונה הלאומי של ישראל עמד עוד בטרם הוקמה על שני…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

לקריסת ההגנה הצבאית קדמה בישראל קריסת הגנתה המשפטית

רבין היה מאחרוני מנהיגי המדינה הרציונליים שביססו את מדיניותם על…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

עומדים אנחנו בתוכך (בשעריך) עזה

ושוב אנחנו עומדים והפעם בתוך עזה ולא רק בשעריה. כפי…

הבלוג של מוטי גלוסקה

למאמר המלא
עגלת קניות
0

אין מוצרים בסל הקניות.

למעלה
חזרה
נגישות