“סיוע חוץ” אמריקאי לישראל – בוננזה לארה”ב!

26-04-2023 | יורם אטינגר

ארה”ב אינה מעניקה סיוע חוץ שנתי לישראל, אלא מבצעת השקעה שנתית בישראל, המעניקה למשלם המיסים האמריקאי תשואה שנתית של מאות אחוזים.

ישראל אסירת-תודה לארה”ב על אספקת מערכות צבאיות מתקדמות וקריטיות, אך אין מדובר בכביש חד-סטרי ומענק גרידא. ישראל מהווה את המעבדה בתנאי-קרב וחסכונית של התעשיות הביטחוניות (המעסיקות 3.5 מיליון איש בנוסף למיליונים המועסקים על ידי קבלני-משנה) וכוחות הצבא של ארה”ב. “המעבדה הישראלית” מזרימה לארה”ב, באופן שוטף, לקחים מבצעיים ותחזוקתיים, המשדרגים את איכות המערכות האמריקאיות ואת תורות הלחימה של הצבא האמריקאי, כלומר את הביטחון הלאומי וביטחון הפנים של ארה”ב.

ולהלן מספר דוגמאות (מניסיוני האישי):

*חיל האוויר הישראלי משתמש במטוסי F-15  ו-F-35 המיוצרים על ידי חברת לוקהיד-מרטין בטקסס ומעביר ליצרן ולחיל האוויר האמריקאי – מדי יום – לקחים המונעים תקלות/אסונות, משדרגים את איכות הדור הבא של המטוסים באמצעות מאות שדרוגים (תא הטייס, מערכת הירי, הכנפיים, מיכל הדלק, ועוד), חוסכים ליצרן 20-10 שנות מחקר ופיתוח (שערכן מיליארדי דולרים), משפרים את התחרותיות של המטוסים בזירה הבינלאומית, מגדילים את היצוא (המסתכם במיליארדי דולרים), ומרחיבים את בסיס התעסוקה של המפעל. ישראל משתמשת במאות מערכות לחימה של ארה”ב, ומשדרגת כל אחת מהן באמצעות ניסיונה המבצעי החריג לתועלת הדדית וחריגה של ארה”ב וישראל.

*ישראל היא “חנות היוקרה” ב”מרכז הקניות” הגדול של לוקהיד-מרטין, בואינג, ריית’יאון, נורת’רופ-גראמאן וענקיות נוספות של התעשיה הביטחונית בארה”ב. המוניטין של ישראל בשדה הקרב משדרג את המוניטין של מטוסי ומסוקי הקרב, משגרי טילים וטילים, טנקים, רובוטים למיניהם ומערכות נוספות אמריקאיות הנמצאות בשימוש צה”ל. מדינות העולם מניחות ששימוש ישראלי במערכות האמריקאיות מעיד על יתרונן-היחסי. ישראל מהווה מכפלן-יצוא יחיד במינו עבור ארה”ב.

*צה”ל מעביר לזרועות הצבא האמריקאי לקחי-קרב וביטחון שוטף, ותורם לשדרוג תורות הלחימה של ארה”ב. לדוגמא, גיבוש תורות הלחימה בבסיס “פורט לוונוורת'”, הנחשב למוקד האינטלקטואלי של צבא ארה”ב, מתבסס במידה רבה על הניסיון הישראלי. יחידות מיוחדות של ארה”ב שהו שבועיים-שלושה בישראל, בדרכן לאפגניסטן ועיראק, כדי להיחשף לניסיון הישראלי בכל הקשור לצליפה ועמידה בפני טרור מתאבדים, מכוניות-תופת ומטעני-צד. יחידות לוחמה-בשטח-בנוי של ארה”ב מתעדכנות על ידי הניסיון הישראלי בלוחמה-בשטח-בנוי בלבנון, שומרון, יהודה ועזה, וטייסי חיל האוויר של ארה”ב טוענים שתרגילים משותפים עם חיל האוויר הישראלי חושפים אותם – לראשונה – לתמרונים יצירתיים ונועזים המשדרגים את ביצועי המטוסים האמריקאים.

*ראש המודיעין של חיל האוויר, לשעבר, הגנרל ג’ורג’ קיגן, טען שאילו ארה”ב הייתה צריכה להשיג בכוחות עצמה את המודיעין שהיא מקבלת מישראל (איכות מערכות מלחמה סובייטיות/רוסיות, לוחמה בטרור ומניעת טרור אנטי-אמריקאי, ועוד), היא הייתה חייבת להקים 5 סוכנויות ביון (CIA). התקציב השנתי של ה-CIA הוא 15 מיליארד דולרים. הסנטור דניאל אינוייה שהיה יו”ר וועדת ההקצבות וגם יו”ר וועדת המודיעין בסנאט האמריקאי טען שהיקף המודיעין המגיע לארה”ב מישראל עולה בהיקפו על המודיעין המגיע מכל מדינות נאט”ו יחדיו.

*ישראל מהווה מכפלן-עוצמה ייחודי עבור ארה”ב, שאינו זקוק לנוכחות צבאית אמריקאית על אדמתו, אך מאריך את הזרוע האסטרטגית של ארה”ב, מרתיע-מלחמות וטרור, ומשדרג את יציבות המשטרים הערביים הפרו-אמריקאים (במיוחד ירדן). תרומת ישראל לארה”ב ייחודית גם אם משווים אותה ליפן, דרום קוריאה ומערב אירופה המתבססות גם על נוכחות צבאית אמריקאית בהיקף של מיליארדי דולרים לשנה.

*הגנרל אלכסנדר הייג, שהיה המצביא העליון של נאט”ו ומזכיר המדינה של ארה”ב והאדמירל האמריקאי אלמו זומוואלט טענו ש”ישראל היא נושאת המטוסים האמריקאית הגדולה בעולם, אך אינה זקוקה לאך חיל אמריקאי, אי אפשר להטביע אותה, נמצאת באזור קריטי לאינטרסים כלכליים וביטחוניים של ארה”ב, ואילו לא הייתה – ארה”ב הייתה חייבת לייצר ולהעביר לים התיכון והאוקיינוס ההודי נושאות מטוסים נוספות יחד עם מספר חטיבות צבא בעלות של כ-15 מיליארד דולר לשנה.

*למעלה מ-200 ענקי הייטק מארה”ב – כגון מיקרוסופט, גוגל, סיסקו, פייסבוק, ג’ונסון וג’ונסון, ג’נרל אלקטריק, IBM, אפל – מפעילים מרכזי מחקר ופיתוח בישראל כדי למנף את כוח המוח הישראלי, המשדרג את מוצריהם, מגדיל את היצוא האמריקאי ומרחיב את בסיס התעסוקה בארה”ב. ישראל מהווה מכפלן-טכנולוגיה, המסייע לארה”ב לשמור על הבכורה העולמית.

לסיכום, יחסי ישראל-ארה”ב מהווים דוגמא קלאסית לכביש דו-סטרי לתועלת-הדדית, המשדרג את כלכלת וביטחון השתיים, ומניב מיליארדי דולרים – הרבה מעבר ל”סיוע החוץ” השנתי – למשלם המיסים האמריקאי.

יורם אטינגר הוא דיפלומט ואיש עסקים ישראלי העומד בראש חברת US-Israel Opportunities, המתמחה ביחסי ארצות הברית–ישראל. כיהן בעבר כקונסול וציר בשגרירות ישראל בארצות הברית וכמנהל לשכת העיתונות הממשלתית

לבלוג של יורם אטינגר לחצו כאן

שייך לקטגוריה: אקטואליה,
תוכן ששייך למאמר:

שתפו

פרסם תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


אין לפרסם תגובות הכוללות תוכן פרסומי או פוגעני אשר חורג מגבולות הטעם הטוב.

מאמרים מעניינים נוספים

בין שואה לתקומה

הימים שבין יום השואה ויום העצמאות הם ימים קשים. בעת…

הבלוג של מוטי גלוסקה

למאמר המלא

חשיפת מיתוס פצצת הזמן הדמוגרפית הערבית

המציאות הדמוגרפית טופחת על פני נביאי הזעם הדמוגרפי הטוענים –…

הבלוג של יורם אטינגר

למאמר המלא

במסר לאיראן על ישראל לחתום פרק מביש בתולדותיה

המסר לאיראן שנועד לאפשר לה “מרחב הכחשה” הוא שיאה של…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

מדינה תחת הריסות מגדל הפונזי של מדיניות ביטחונית של הרתעה

הנחת היסוד במדיניות הביטחון של העשורים האחרונים שישראל מרתיעה את…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

אדוני, שר הביטחון, להחלטתך!

הדרג הטקטי מפעיל את כוחותיו ברצועה לאור תורת צה”ל שמתמקדת…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

מציאות חלופית מתנגשת במציאות המזרח התיכון

מאז השתלטות האייתולות על איראן בפברואר 1979 ועד היום –…

הבלוג של יורם אטינגר

למאמר המלא

על המערב להקשיב מה יש לעם היהודי לומר לו

המערב הדמוקרטי שהזדעזע (ובצדק) מהריגתם בשוגג של עובדי הסיוע ההומניטרי…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

בושה

ציבור שלם זועק מדי מוצאי שבת בקפלן את המילה בושה!…

הבלוג של מוטי גלוסקה

למאמר המלא

ישראל נזרקה מתחת לגלגלי האוטובוס של טהרן ועל ארה”ב לחלצה משם

בניגוד למתקפות טרור של בודדים, מתקפת חמאס, היא המתקפה הצבאית…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

סגנית הנשיא האריס טועה: ברפיח יש פתרון הומניטרי הנמצא משני עברי הגדר

השגת מטרת המערכה ברצועה נמצאת בהישג יד: הסרת האיום שחמאס…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

כיצד חרב “חרבות ברזל” את יחסי ישראל – ארה”ב

ישראל יצאה למערכה ברצועת עזה כשעוצמתה הצבאית והיחב”לית טעונה בתמיכה…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

ניפוח מלאכותי של הדמוגרפיה הפלסטינית 2024

מפקד האוכלוסין הפלסטיני מנופח מלאכותית (ומהודהד ע”י הממסד הישראלי ללא…

הבלוג של יורם אטינגר

למאמר המלא
עגלת קניות
0

אין מוצרים בסל הקניות.

למעלה
חזרה
נגישות