סיוע חוץ לישראל מניב מיליארדי דולרים לארה”ב

30-08-2023 | יורם אטינגר

*הזינוק ביצוא מטוס הקרב האמריקאי F-35 נובע מפתרון תקלות חמורות שהעיבו על תדמית המטוס.

פתרון התקלות הושג על ידי היצרן, חברת “לוקהיד-מרטין”, אך גם על ידי חיל האוויר הישראלי ו”התעשייה האווירית”, המהווים את המעבדה בתנאי-קרב המובילה של התעשיות הביטחוניות וזרועות הצבא של ארה”ב.

*ביוני 2016 הייתה ישראל המדינה הראשונה שקיבלה את ה-F-35 לשימוש מבצעי, ופעלה מייד לפתרון התקלות שפגעו ביצוא וגם ברכש של חיל האוויר האמריקאי.

*המעבדה הישראלית בתנאי-קרב מקיימת קשר יומי עם מהנדסי “לוקהיד-מרטין” (ועם נציגים נוספים של התעשיות הביטחוניות בארה”ב), ומתגברת על התקלות בעזרת מאפיינים ייחודיים של החברה הישראלית, הנובעים מאתגרים ואיומים הסובבים אותנו במזרח התיכון: אופטימיות, פטריוטיות, קריאת תיגר, נטילת סיכונים, תחושה של להיות-או-לא-להיות, ומחשבה-מחוץ-לקופסא.

*הפתרונות לתקלות בתחומי איסוף ועיבוד נתונים, לוחמה אלקטרונית ודיוק מערכת הירי מועברים ליצרן ולחיל האוויר בארה”ב, חוסכים ליצרן מיליארדי דולרים של מחקר ופיתוח, שומרים על עליונות המטוס על פני מתחריו בעולם, ומגדילים את היצוא האמריקאי במיליארדי דולרים, ומרחיבים את בסיס התעסוקה של היצרן וקבלני המשנה.

*שדרוג ה-F-35 שופך אור על תרומתה הייחודית של ישראל לשדרוג היצור הביטחוני בארה”ב, לצמצום עלות יחידת-יצור וליצירת מקומות עבודה בארה”ב.

*תרומה דומה של מיליארדי דולרים נובעת ממאות שדרוגים במטוסי הקרב F-15 (“בואינג”) ו-F-16  (“לוקהיד-מרטין”) ושדרוגים נוספים של מאות מערכות הנשק האמריקאיות הנמצאות בשימוש צה”ל.

*כמו כן, כ-250 ענקי הייטק מארה”ב – כגון ג’נרל אלקטריק, אינטל, מיקרוסופט, גוגל, IBM ו-פייסבוק – הקימו בישראל מרכזי מחקר ופיתוח, כדי למנף את החדשנות הישראלית לביצור מעמדם בתחרות הבינלאומית והרחבת היצוא והתעסוקה בארה”ב.

*תרומה דומה לכלכלת וביטחון ארה”ב נובעת מ”מרכזי מחקר ופיתוח” שהוקמו בישראל ע”י התעשיות הביטחוניות האמריקאיות, באמצעות מערכות נשק אמריקאיות המתופעלות ומשודרגות ע”י צה”ל.

הכביש הדו-סטרי ישראל-ארה”ב
*ב-2023 נחשפות נאט”ו ואירופה בערוותן הצבאית, הרחוב הערבי גועש ותזזיתי, הטרור האסלאמי האנטי-אמריקאי צובר עוצמה, האיום האיראני על ארה”ב מתבסס במרכז ודרום אמריקה. ארה”ב מנסה אמנם לצמצם את נוכחותה הצבאית במזרח התיכון, אבל האזור מהווה צומת קריטית לסחר בינלאומי ואספקת נפט וגז טבעי, מוקד עולמי של טרור אסלאמי אנטי-אמריקאי, הברחת סמים והפצת מערכות נשק קונבנציונליות ובליסטיות, המהווים איום ברור ומיידי על כלכלת וביטחון ארה”ב.

*בנסיבות אלה ישראל היא בעלת הברית היעילה, המנוסה והאמינה ביותר של ארה”ב מול איומים ואתגרים משותפים (איראן, “האחים המוסלמים” ושמירה על עליונות טכנולוגית אזרחית וביטחונית).

*ישראל היא נושאת המטוסים האמריקאית הגדולה בעולם שאינה זקוקה לאמריקאים על סיפונה, פועלת באזור קריטי לכלכלת וביטחון ארה”ב, וחוסכת לארה”ב הוצאה שנתית של 20-15 מיליארד דולרים הכרוכה בצורך לייצר, להפעיל ולתחזק נושאות מטוסים נוספות בים התיכון ובאוקיינוס ההודי לצד מספר חטיבות צבא.

*ישראל גם מעבירה לארה”ב מידע מודיעיני רב וחשוב יותר מסך המידע שארה”ב מקבלת מנאט”ו. לדברי הגנרל ג’ורג’ קיגן, שהיה מפקד המודיעין של חיל האוויר, היקף המידע המודיעיני המגיע מישראל שקול לתפוקה של חמישה CIA. התקציב השנתי של ה-CIA הוא כ-15 מיליארד דולרים.

*כמו כן, ישראל מעבירה לארה”ב לקחי מלחמה המשדרגים את שיטות הלוחמה של ארה”ב, ומקיימת סדרות אימונים לצבא ארה”ב על לוחמה בשטח בנוי ועמידה בפני מכוניות תופת, מתאבדים ומטעני-צד.

*על רקע העובדות הנ”ל, ארה”ב אינה מעניקה לישראל “סיוע חוץ” שנתי, אלא מבצעת השקעה שנתית בישראל (3.8 מיליארד דולרים), המניבה למשלם המיסים האמריקאי מאות אחוזי תשואה שנתית, ומייצגת נאמנה את הכביש הדו-סטרי בין שתי המדינות. 

____

יורם אטינגר הוא דיפלומט ואיש עסקים ישראלי העומד בראש חברת US-Israel Opportunities, המתמחה ביחסי ארצות הברית–ישראל. כיהן בעבר כקונסול וציר בשגרירות ישראל בארצות הברית וכמנהל לשכת העיתונות הממשלתית

לבלוג של יורם אטינגר לחצו כאן

שייך לקטגוריה: אקטואליה,
תוכן ששייך למאמר:

שתפו

פרסם תגובה

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


אין לפרסם תגובות הכוללות תוכן פרסומי או פוגעני אשר חורג מגבולות הטעם הטוב.

מאמרים מעניינים נוספים

לנצל את ההפוגה להפיכת ‘חרבות ברזל’ ממבצע למערכה

מהקריאות הרמות על הכוונה לחסל את שלטון חמאס ברצועה ולהשמיד…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

דרוש פתרון רציונלי “שייתן חיים לנו ולהם”

פרופ’ מוטי גולני היסטוריון וראש המכון לחקר הציונות וישראל ע”ש…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

ראו הוזהרתם!!!

מגיע קרדיט לחיים לוינסון (הארץ 21.11.23) על פרסום מכתביו של…

הבלוג של מוטי גלוסקה

למאמר המלא

ראש אמ”ן הוא קצין המודיעין של הרמטכ”ל ותו לא

מהדיווח בתקשורת על התרעות רח”ט מחקר באמ”ן לראש הממשלה על…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

האם ישראל יכולה להדוף לחץ אמריקאי?

תקציר

הבלוג של יורם אטינגר

למאמר המלא

האשמת המודיעין במחדל של 23, כמו ב-73, היא בלתי נסבלת

במחקר זריז שמצטייר כאמין ומדויק מאד בפרטיו המודיעיניים אורי בר…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

הרס עצמי של שני עמודי התווך בביטחון הלאומי של ישראל הזמין עליה מלחמה

ביטחונה הלאומי של ישראל עמד עוד בטרם הוקמה על שני…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

לקריסת ההגנה הצבאית קדמה בישראל קריסת הגנתה המשפטית

רבין היה מאחרוני מנהיגי המדינה הרציונליים שביססו את מדיניותם על…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

עומדים אנחנו בתוכך (בשעריך) עזה

ושוב אנחנו עומדים והפעם בתוך עזה ולא רק בשעריה. כפי…

הבלוג של מוטי גלוסקה

למאמר המלא

ג’יהאד האייתולות נגד המערב

איראן-חמאס-ארה”ב. היועץ לביטחון לאומי של נשיא ארה”ב, ג’ייק סאליבן, אמר…

הבלוג של יורם אטינגר

למאמר המלא

לחימת צה”ל ברצועת עזה במבחן ערכיה של מדינת ישראל וחוקי המלחמה

צה”ל איננו תוקף את בית החולים שיפא בירי- מנגד בגלל…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא

דוד אוחנה רצה לומר לנו דבר חשוב מאד אך הסתבך בפרדס הפילוסופי

דוד אוחנה רצה לומר לנו במאמרו ב”הארץ”, 27 אוקטובר 2023,…

הבלוג של ד"ר חנן שי

למאמר המלא
עגלת קניות
0

אין מוצרים בסל הקניות.

למעלה
חזרה
נגישות