מאמרים_סטריפ_אתר-removebg-preview

הרב שמואל שפירא, רב היישוב כוכב יאיר וצור יגאל, ראש בית הוראה בצהר

שלום ושמחה לכולם.
השבת – פרשת כי תשא – אנו ממשיכים בציווים נוספים הקשורים להקמת המשכן; עשיית הכיור והקטרת הקטורת. אנו גם נפגשים באחת הטראומות הראשונות של היותנו לעם – חטא העגל.
הקטרת הקטורת מעלה ריח טוב בבית המקדש, ריח מופלא שאדם פרטי אסור לו שיעשה כמותו, כדי להבדיל בין הקודש ובין החול. ואולם ללמוד מסממני הקטורת ומסדר הקרבתם – מותר ואף רצוי, וכך גם ליישם זאת בחיים, גם בחיי החול, כיוון שהמקדש והעבודה בו מהווים בבואת חיים שלמה, סדר ומתכונת לחיים האידאליים של האדם והחברה.
לקטורת היו אחד-עשר סממנים, והתורה אמרה שאם חסר אחד מאותם סימנים, אין המצווה כתיקונה. בתוך אותם סממני הקטורת היה אחד – חֶלְבְּנָה – שריחו ריח רע.
בין סימני הקטורת הנותנים ריח טוב ציוותה התורה, אם כן, לכלול גם סממן זה שריחו רע. מדוע?
חז”ל למדו מכאן שגם פושעי ישראל, המיוצגים על ידי החלבנה, הם חלק בלתי נפרד מהכלל, כמו שרגילים להסביר את המונח “צִבּוּר” כראשי תיבות של “צדיקים, בינונים ורשעים”. (הדבר מודגש גם באות ו”ו שבמילה. והיינו, כאשר כולם מחוברים יש ציבור; ללא ו”ו, נשארת רק המילה “צבר”).
מדין זה ניתן ללמוד, שאסור לוותר על אף אחד מהכלל, גם אם פעולותיו שליליות ביחס לאחרים, כיוון שהכלל יהיה חסר. מצד שני, גם ביחס לחלבנה – הכוחות השליליים – אין להם תקנה בהיותם לבדם, אלא צריכים להצטרף לכלל, ובו ימצאו את תיקונם.
בספר “משנת חסידים” מובא עוד הסבר, המתייחס לסממן נוסף יוצא דופן, והוא “כיפת הירדן”. סממן זה אין בו ריח רע, אך הוא מחוסר ריח לגמרי. אם מערבבים את החלבנה עם כיפת הירדן, עולה מצירופם יחד ריח טוב!
הדבר מתבטא גם בנמשל, בעם ישראל. יש באומה כוחות רדומים שאינם באים לידי ביטוי. כוחות אלה יכולים להישאר במצבם הרדום לזמן ארוך, לכל אורך חיי האדם. ואולם אם הם ייפגשו בתופעות שליליות, עם הרוע והרעים, ייאלצו הכוחות הרדומים להתעורר ולגלות את הכוחות החיוביים המצויים בהם.
מסתבר, שגם לכוחות הרוע יש תפקיד חשוב בעולם; לפעמים על ידי צירופם לכוחות הטוב ופעולתם המשותפת, ולפעמים על ידי אילוץ כוחות חיוביים רדומים להתמודד אתם ולבוא לידי ביטוי בעולם.
מכל מקום, הרעיון המרכזי בנושא הקטורת במקדש – הריח הטוב היוצא מהמקום המרכזי והקדוש ביותר – הוא שצריך את כל חלקי האומה, כדי שיצא מאיתנו ריח טוב.
הדבר נכון גם בעימותים הפוליטיים בין המפלגות. מה שמלמד, שגישות פוליטיות הפוכות, משלימות זו את זו, ומוסיפות לכלל האומה.
 
שבת שלום ובשורות טובות
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אהבתם? שתפו

תגובות

  1. זאת הפרשה שהיתה לי בבר המיצווה.

התגובות סגורות.

דילוג לתוכן