מאמרים_סטריפ_אתר-removebg-preview

הרב שמואל שפירא, רב היישוב כוכב יאיר וצור יגאל, ראש בית הוראה בצהר

שלום לכולם, אור ופריחה של אביב
השבת אנו מסיימים את ספר שמות בפרשיות ויקהל ופקודי, העוסקות בהשלמת הקמת המשכן והשראת השכינה בו. אנו גם מברכים השבת את ראש חודש ניסן – חודש האביב, שיחול ביום ראשון הקרוב, ועסוקים בהכנות לקראת חג הפסח.
בשנה שעברה, בימים אלו, במקומות רבים, נסגרו בתי הכנסת לתפילות הציבור, ואנשים התפללו ביחידות, בבתים, בחצרות וברחובות.
למי שרגיל להתפלל במניין כל יום, היה הדבר קשה ביותר, וביותר שבתי הכנסת שבדרך כלל אינם נסגרים אפילו ליום אחד בשנה – היו סגורים.
מדוע הקושי כל כך גדול? הלוא הקב”ה נמצא בכל מקום – ומלוא כל הארץ כבודו. ומן התורה אין מצווה להתפלל במניין.
הדבר מביא אותנו לפרשיות השבוע העוסקות בבניין המשכן והמקדש. כי באמת – לשם מה צריך מקום מוגדר. חז”ל שמים שאלה זו בפי משה, כאשר בנה את המשכן, ובפי שלמה כאשר בנה את המקדש: “כִּי הַאֻמְנָם יֵשֵׁב אֱלֹהִים עַל הָאָרֶץ הִנֵּה הַשָּׁמַיִם וּשְׁמֵי הַשָּׁמַיִם לֹא יְכַלְכְּלוּךָ אַף כִּי הַבַּיִת הַזֶּה אֲשֶׁר בָּנִיתִי: וּפָנִיתָ אֶל תְּפִלַּת עַבְדְּךָ וְאֶל תְּחִנָּתוֹ ה’ אֱלֹהָי לִשְׁמֹעַ אֶל הָרִנָּה וְאֶל הַתְּפִלָּה אֲשֶׁר עַבְדְּךָ מִתְפַּלֵּל לְפָנֶיךָ הַיּוֹם: לִהְיוֹת עֵינֶךָ פְתֻחוֹת אֶל הַבַּיִת הַזֶּה לַיְלָה וָיוֹם אֶל הַמָּקוֹם אֲשֶׁר אָמַרְתָּ יִהְיֶה שְׁמִי שָׁם לִשְׁמֹעַ אֶל הַתְּפִלָּה אֲשֶׁר יִתְפַּלֵּל עַבְדְּךָ אֶל הַמָּקוֹם הַזֶּה: וְשָׁמַעְתָּ אֶל תְּחִנַּת עַבְדְּךָ וְעַמְּךָ יִשְׂרָאֵל אֲשֶׁר יִתְפַּלְלוּ אֶל הַמָּקוֹם הַזֶּה וְאַתָּה תִּשְׁמַע אֶל מְקוֹם שִׁבְתְּךָ אֶל הַשָּׁמַיִם וְשָׁמַעְתָּ וְסָלָחְתָּ”. (מלכים א פרק ח, כז-לא)
התשובה שחכמים עונים היא, שבאמת המקדש מיועד לנו, לבני האדם. כדי שנוכל להתרשם בבית הכנסת, לצאת מהשגרה של החיים, ולהגיע למקום מקודש. שם – התפילה והקשר לה’ יותר קלים.
ב”ה, שהגענו למצב בו ניתן לחזור חלקית לבית הכנסת, ולא לראות ולחוות בתי כנסת סגורים
אנו מלאי תקווה כי החוויה של השנה האחרונה, בה חווינו את החיסרון, יגדיל וירומם את יחסנו למקום הקדוש ולתפילה.
השבת אנו גם מציינים את פרשת החודש, המבטאת את המצווה של קידוש הזמנים. בעם ישראל הדבר קשור לירח, ללבנה. וחז”ל אמרו כי ישראל נמשלו ללבנה שמתחדשת בכל חודש.
גם בזמנים קשים, שנראה כאילו אנו בחושך, אנו זוכרים את הצד השני של הירח, של ההתמלאות של האור, שיחזור אלינו בקרוב.
שבת שלום וחודש טוב
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אהבתם? שתפו

תגובות

  1. תודה לרב שמואל שפירא. אני קוראת ומאזינה לדבריך כל שבוע ובהחלט לומדת ומרעננת לעצמי את כוחה של התורה והיהדות שלנו

התגובות סגורות.

דילוג לתוכן