באנר מכללת מתג

המודיעין הישראלי מבט מבפנים

מודיעין וריגול

היכרות מעמיקה עם קהילת המודיעין הישראלית, תחומי פעילות, שיטות איסוף מידע, הצלחות, כישלונות וקבלת החלטות.

מספר מפגשים: 4

תאריך התחלה: 11.11.21

תא”ל (מיל) ד”ר אפרים לפיד- שירת בתפקידים בכירים בחיל המודיעין והיה דובר צה”ל. 

בישראל יש למודיעין משקל רב במיוחד על רקע הסביבה הגיאופוליטית שאנו חיים בה. גופי המודיעין העיקריים, אמ”ן, המוסד ושב”כ, הם קהילה חשובה בביטחון ישראל. הכרת האופי המעודכן של פעולת המודיעין תורמת להבנה טובה יותר של מצבנו כמדינה.

במהלך הקורס נכיר את יסודות עבודת המודיעין הישראלי וחשיבותו בביטחון הלאומי. נתמקד בהכרת ארגוני המודיעין בישראל אמ”ן, המוסד ושב”כ. נסקור בהרחבה את תחומי הפעילות, שיטות האיסוף המודיעיני בארץ ובעולם והפיכת המידע הגולמי למודיעין לתכלית צבאית וקבלת החלטות מדיניות. נחשוף סוגיות מרכזיות שהתרחשו לאורך השנים, הצלחות רבות, אך לא נרתע גם מניתוח כישלונות.

מבנה הקורס

מפגש ראשון: יום חמישי | 11.11.21 | 11:00

המודיעין הישראלי מסכין עד גרעין: בעידן של טכנולוגיה מתקדמת וריבוי ערוצי מידע, מוצבים בפני המודיעין אתגרים חדשים ומעניינים. נאמוד את התקדמות המודיעין הישראלי בתחומי האיסוף וההערכה. סודות ותעלומות; האיסוף האלקטרוני והאנושי; סיגינט; סייבר; ביג דאטא; האיסוף החזותי והקרבי. נבחן בראייה עדכנית את שני האתגרים העיקריים של ביטחון העולם כיום – טרור עולמי ואיומי גרעין.

מפגש שני: יום חמישי | 18.11.21 | 11:00

מוסר וצדק במודיעין: קהילת המודיעין הישראלית ידעה לאורך שנותיה פרשיות עגומות של פעילות פסולה, שהיתה כרוכה באובדן חיי לוחמי מודיעין; בהטלת אשמות לא מוצדקות; בניצול לרעה של כוח הסוד והסתר למעשים אסורים. 

מאיר טוביאנסקי; אסירי “הפרשה”; סרן אלכסנדר; “ליל הברווזים”; עזת נפסו; יהודה גיל ואחרים – כל אחד עם סיפור ומוסר השכל בצידו.

מפגש שלישי: יום חמישי | 25.11.21 | 11:00

לוחמי הסתר נפגשים בתקשורת: שיחת נאצר-חוסיין; פרשת קו 300; הפיגוע באקילה לאורו; הקלסרים של איראן – כל אלה הם פרשיות מודיעיניות, אשר ליוו את אמ”ן, המוסד ושב”כ באבני דרך שונות בתולדות המדינה. כל אחת מהן מצאה דרכה לתקשורת. איך מתמודדים בארגון חשאי עם חשיפה לתקשורת? 

מפגש רביעי: יום חמישי | 02.12.21 | 11:00

המודיעין מול הגרעין במזה”ת – האיום, הסיכול והמענה: עיראק, סוריה ואיראן הן שלוש זירות של אתגר מודיעיני ומבצעי לישראל.  ב-1981 וב-2007 פעלה ישראל כנגד יכולות גרעין של עיראק ושל סוריה לאחר מעקב מודיעיני מהמעולים בעולם. ישראל הייתה היחידה שפעלה התקפית נגד מתקני גרעין מאז מלחמת העולם השנייה (“הירושימה/נגסקי”). האיסוף המבצעי יעמוד במרכז הסקירה בנושא זה.

משך כל מפגש: שעה וחצי

תחילת הקורס: 11.11.21

מיקום: קורס אונליין 

על המרצה: תא”ל (מיל) ד”ר אפרים לפיד שירת בתפקידים בכירים בחיל המודיעין והיה דובר צה”ל. בימים אלו הוא עסוק בהנצחה ובהנחלת המורשת שלנו.

מחיר הקורס: 360 ₪

מינימום משתתפים: 20

ביטול השתתפות עד 72  שעות לפני תחילת הקורס.

במידה ומשתתף לא מצליח להגיע למפגש הוא יקבל הקלטה של ההרצאה. 

אהבתם? הזמינו את חבריכם

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

סדנאות וקורסים נוספים שיכולים לעניין אותך

דילוג לתוכן