באנר מכללת מתג

לח"י- טרור אישי ואידיאולוגיה רדיקלית

מורשת

קורותיה ותהפוכותיה של לח”י, המטרות, האידיאולוגיה והמבצעים מעוררי הרושם שביצעה.

מספר מפגשים: 6

תאריך התחלה: 04.11.21

ד”ר איציק פס, חוקר בפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטת בר-אילן ומתמחה בלח”י ובאלימות פוליטית. 

לח”י שנוסדה בידי אברהם שטרן (יאיר) לאחר שפרש מארגון האם, האצ”ל, הייתה הראשונה שביקשה לגרש את הכובש הבריטי הזר בנשק וחבריה יישמו בפעילותם את המילים שכתב יאיר- “משורה משחרר רק המוות”. ייחודה של לח”י היה בשילוב בין רדיקליות פוליטית, יכולת מבצעית גבוהה ואידיאולוגיה אינטלקטואלית יוצאת דופן. למרות שמנתה מספר קטן יחסית של פעילים היא התבלטה משאר המחתרות שפעלו בא”י, בראשוניותה, בקיצוניותה ובשיטת הטרור האישי שנקטה. שיטה שפגעה לא פעם בחפים מפשע. חבריה שנאלצו לחיות במחתרת עמוקה יצרו הטרוגניות מפתיעה והיו ביניהם מצד אחד חרדים ובעלי תפיסות משיחיות ומצד שני כנענים ויוצאי השומר הצעיר. בפעילותה, השפיעה לח”י רבות על המציאות בארץ ותרמה תרומה רבה לסילוק הבריטים. אולם היא לא הייתה חפה ממתחים פנימיים ועימותים שהובילו בסופו של דבר לפירוקה ולפולמוס ארוך שנים שעסק בזהותה, בדמותה ובמורשתה.

מבנה הקורס

מפגש ראשון: יום חמישי | 04.11.21 | 10:00

לח”י, שלב הייסוד: לח”י הוקמה כשלב אבולוציוני בשורה שלמה של פילוגים וכחלק משרשרת של גופים וגורמים שהיוו אופוזיציה למיינסטרים הרביזיוניסטי ולמנהיגותו של זאב ז’בוטינסקי. במפגש זה נסקור היסטורית את התופעה, נכיר את דמותו של יאיר ואת השלבים והנסיבות שהובילו להקמת הלח”י.

מפגש שני: יום חמישי | 11.11.21 | 10:00

“עיקרי התחייה” ותפיסותיה הרעיוניות של לח”י: כחלק מתהליך ההתנתקות מהאצ”ל פיתח יאיר תפיסה רעיונית ייחודית שבקשה להציב אלטרנטיבה רעיונית הן לאצ”ל והן לתנועה הציונית כולה. התמצית האידיאולוגית פורסמה במניפסט שנקרא “עיקרי התחייה”. על גיבוש העיקרים, הנוסחים השונים והפרשנות שניתנה להם, נלמד במפגש זה. 

מפגש שלישי: יום חמישי | 18.11.21 | 10:00

התקופה הראשונה של לח”י, מות יאיר ושיקום המחתרת בידי יצחק שמיר: לח”י כמחתרת שפעלה לגירוש האויב הזר הבריטי ביצעה מספר פעולות שהעלו אותה על מסלול התנגשות עם השלטון הבריטי. לאחר מצוד ממושך נלכד מנהיג המחתרת יאיר והוצא להורג בו במקום. מות יאיר כמעט והוביל לחיסול המחתרת עד שיצחק שמיר שברח ממחנה המעצר הצליח לשקמה, תוך פיתוח אסטרטגיה של טרור אישי. 

מפגש רביעי: יום חמישי | 25.11.21 | 10:00

לח”י כמחתרת לוחמת: במפגש זה נסקור את המבצעים הבולטים שביצעה לח”י כמחתרת לוחמת ואת השלבים השונים בטקטיקה הצבאית שנקטה.

מפגש חמישי: יום חמישי | 02.12.21 | 10:00

המשבר, פרשת חיסול ברנדוט והבחירות לכנסת הראשונה: לאחר כ”ט בנובמבר המחתרת נכנסה למשבר על רקע האירועים סביב הקמת המדינה ופרשת חיסול מתווך האו”ם הרוזן ברנדוט שהשפיע בצורה דרמטית על המשך קיומה של לח”י. המשבר הועצם בעקבות תהליך ארוך של שינוי רעיוני בלח”י שיצר שני פלגים שהתעמתו ביניהם בשאלות רעיוניות עליהם נרחיב במפגש זה.

מפגש שישי: יום חמישי | 09.12.21 | 10:00

פילוג, התפרקות והמערכה על מורשת לח”י לאחר הקמת המדינה: במפגש האחרון נסקור את פעילותה של המפלגה שהקימה לח”י לבחירות הראשונות, מפלגה שהתמודדה עם גל פילוגים רעיוניים שהובילו לפירוקה. המשך הפולמוס הרעיוני התנהל במשך עשרות שנים אח”כ בין יוצאי הפלג הימני והשמאלי והוא דן בשאלת מורשת לח”י, מאפייניה, זהותה ודמותה ההיסטורית.

משך כל מפגש: שעה 

תחילת הקורס: 04.11.21

מיקום: קורס אונליין 

על המרצה: ד”ר איציק פס, חוקר בפקולטה למדעי היהדות באוניברסיטת בר-אילן המתמחה בלח”י ובאלימות פוליטית. הוא עמית מחקר במכון לחקר המחתרות, מרכז תוכנית שפיגל במכון לחקר השואה וחבר מערכת כתב העת האומה היוצא מטעם מסדר ז’בוטינסקי. הוא פרסם מאמרים שונים וספרו שעסק בפולמוס על מורשת לח”י יצא לאור בשנה זו.

מחיר הקורס: 360 ₪

מינימום משתתפים: 15

ביטול השתתפות עד 72  שעות לפני תחילת הקורס.

במידה ומשתתף לא מצליח להגיע למפגש הוא יקבל הקלטה של ההרצאה. 

אהבתם? הזמינו את חבריכם

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

סדנאות וקורסים נוספים שיכולים לעניין אותך

דילוג לתוכן