באנר מכללת מתג

נפלאות גוף האדם: תפקוד איברי גופנו

בריאות

מסע מרתק לגוף האדם והבנת הקשר שבין מבנה האברים לתפקודם. 

מספר מפגשים: 6

תאריך התחלה: 10.11.21

ד”ר ניצה מירסקי, חוקרת בנושאי הורמונים ופיתוח תרופות לסוכרת באוניברסיטאות בארץ ובארה”ב.

בסדרה זו המלווה במצגות מאירות עיניים, נביא דוגמאות על מבנה ותפקוד של איברים ומערכות בגופנו תוך הדגשת הקשר שבין מבנה האיברים לתפקודם. נדון בתפקוד האיברים השונים בבריאות ובחולי, ונציג את פריצות הדרך המדעיות וההתפתחויות הרפואיות בנושאים בהם נעסוק.

הקורס ייתן כלים להבנת בדיקות רפואיות שונות, ויאפשר למשתתפיו הכרת הדרך לשמירת בריאות טובה.

מבנה הקורס

מפגש ראשון: יום רביעי | 10.11.21 | 10:00

כיצד פועל גופנו, התאמה בין מבנה לתפקוד: נכיר מערכות שונות בגוף האדם (נשימה, עצבים, שלד ,דם ועוד). נבין כיצד מותאם המבנה של כל רקמה לתפקידה. נכיר מחלות תורשתיות הקשורות למערכות השונות ונלמד איך מתמודדת הרפואה המודרנית עם מחלות אלו – דם טבורי, תאי גזע ושיבוט.

מפגש שני: יום רביעי | 17.11.21 | 10:00

הדם, נוזל הפלא בגופנו: נלמד על תפקידי מערכת הדם ועל התאים השונים המרכיבים אותה. נכיר את התאים המגנים מפני חדירת גורמי מחלות. נכיר את סוגי הדם השונים ונלמד איך לקרוא בדיקות דם שונות, ולאתר בעיות במערכת הדם בעזרתן. נלמד על יצירת תאי הדם השונים וכן על מחלות שונות הקשורות למערכת הדם (אנמיה, לוקמיה, אי קרישה) ועל שיטות ברפואה המודרנית, כולל ריפוי גנטי, להתמודדות עם מחלות דם.

מפגש שלישי: יום רביעי | 24.12.21 | 10:00

מערכת החיסון בגופנו: נלמד על מרכיבי מערכת החיסון בגופנו, מערכת החיסון המולדת והנרכשת, כיצד התגלו החיסונים הראשונים, איך נעלמו מגפות מן העולם בעזרת חיסונים, כיצד מפתחים חיסון, ומה הם חיסון פעיל וחיסון סביל.

נדון במגפת הקורונה ובחיסונים השונים שפותחו כנגד הנגיף, ומה צופן העתיד בתחום זה.

מפגש רביעי: יום רביעי | 01.12.21 | 10:00

הלב, המשאבה המופלאה: נלמד על תפקידי הלב וכלי הדם, מבנה הלב וכיצד פועל כמשאבה שאינה נחה לעולם. נסביר מה הוא הדופק וכיצד פועלים מחזורי הדם בגוף. נכיר את מערכת ההולכה האוטונומית של הלב ונלמד לפענח תרשימי א.ק.ג. נדון בפתולוגיות שונות כמו התקפי לב, אוושות בלב ואי ספיקת לב ונכיר טיפולים חדישים לבעיות לב: צנתורים, השתלת לב, תאי גזע והדפסת לב בתלת מימד 

מפגש חמישי: יום רביעי  | 08.12.21 | 10:00

מערכת העצבים, החשמל העובר בגופנו: נלמד על המבנה המיוחד של תאי העצב וכיצד הם פועלים. איך בנוי צינור העצבים, וכיצד עובר הזרם העצבי, איך פועל רפלקס, ומה הם החומרים העוברים בין תאי העצב. נבין כיצד פועל גז עצבים, והרעלן המופרש מחיידק הטטנוס, וכיצד ניתן להתגונן מפניהם.   

מפגש שישי: יום רביעי  | 15.12.21 | 10:00

המוח האנושי, מחשב-על: נלמד על מבנה המוח באדם וכיצד הוא מתפתח. נדון בחלקי המוח השונים ותפקידיהם. נכיר את המוחות השונים בגולגולת ואת הקשרים ביניהם. נכיר פתולוגיות שונות הקשורות למוח (אוטם מוחי, מחלות אלצהיימר ופרקינסון וגידולי מוח) ומה הם הטיפולים החדשניים.

משך כל מפגש: שעה וחצי 

תחילת הקורס: 10.11.21

מיקום: קורס אונליין 

על המרצה: ד”ר ניצה מירסקי חוקרת בנושאי הורמונים ופיתוח תרופות לסוכרת באוניברסיטאות בארץ ובארה”ב. מרצה שנים רבות לסטודנטים לביולוגיה ורפואה באוניברסיטה בתחומי מדעי הרפואה: מבנה רקמות ותפקודן, ביולוגיה מולקולרית, הורמונים, התפתחות העובר. מרצה במסגרות שונות בקהילה בנושאי ביולוגיה, רפואה ובריאות.

מחיר הקורס: 360 ₪

מינימום משתתפים: 20

ביטול השתתפות עד 72  שעות לפני תחילת הקורס.

במידה ומשתתף לא מצליח להגיע למפגש הוא יקבל הקלטה של ההרצאה (ההקלטה תהיה זמינה לשבועיים מיום השידור). 

אהבתם? הזמינו את חבריכם

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב linkedin
LinkedIn

סדנאות וקורסים נוספים שיכולים לעניין אותך

דילוג לתוכן