מאמרים_סטריפ_אתר-removebg-preview

הרב שמואל שפירא, רב היישוב כוכב יאיר וצור יגאל, ראש בית הוראה בצהר

שלום ושמחה לכולם.
השבת אנו קוראים בפרשת “בשלח”, בה נמצאת שירת הים, השירה ששרו בני ישראל לאחר נס בקיעת ים סוף. לכן, שבת זו גם מכונה ‘שבת שירה’. בנוסף היום – יום חמישי – חל ט”ו בשבט, ראש השנה לאילנות המבטא את הקשר המיוחד שלנו לארץ ולפירותיה.
האם ישנה אמת מוחלטת? חכמים אמרו כי כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהן שונות, וכך גם הסבירו הפילוסופים כי הדברים תלויים במסתכל, ולכל דבר יש היבטים שונים.
כך גם בפרשנות התורה יש צדדים שונים; למשל בסיפור קריעת ים סוף – יש מחפשים את הפשט, יש – את הפרשנים למיניהם, יש – את הצד האמוני של נס הבקיעה, ויש – על צד המוסר. ננסה לבחון, מה ניתן ללמוד מהתנהגותם של ישראל בצד המוסרי.
פרשת בשלח פותחת בתיאור מסלול הליכתם של בני ישראל בצאתם ממצרים.
התורה מעידה על ישראל שאם יראו מלחמה, יש חשש שיחזרו למצרים, ולכן ה’ הוליכם בדרך אחרת. הקשה על כך ר’ יהודה ליב חסמן: כיצד ייתכן דבר זה, והלוא הם היו בשעבוד במצרים כל כך הרבה שנים וסבלו מהמצרים. (אור יהל, ע’ קל)
זאת ועוד. הם חוו כל כך הרבה ניסים במשך עשרת המכות, אם כן, כיצד ייתכן שלא יסמכו על ה’. גם כאשר הגיעו בקריעת ים סוף למדרגה רוממה של “וייראו… ויאמינו בה’ ובמשה עבדו”, ישנה נפילה; בספר תהילים נאמר: “וימרו על ים בים סוף”, (תהילים ק) וחז”ל מסבירים, כי ישראל היו ממרים באותה שעה ואמרו: ‘כשם שהם עולים מצד זה, כך המצרים עולים בצד שני’. כיצד ייתכן הדבר אחרי שהגיעו למעמד מופלא של אמונה, שאותו כינו חז”ל: “ראתה שפחה על הים מה שלא ראה יחזקאל בן בוזי הכהן”. (מכילתא דשירה ג)
התשובה של חכמי מוסר היא, שהאדם הוא הפכפך, ויש בו שני צדדים מתנגדים. מצד אחד יש בו מעלה עליונה, כי “נשמת חיים באפו”, אולם מצד שני – הוא גם “עפר מן האדמה”.
כלומר, חוסר היציבות האנושית נובע מהעובדה שיש באדם שני קטבים מנוגדים; מצד אחד – נשמה אלוקית עליונה, אשר מכוחה האדם יכול להתעלות ולהשיג דרגות עליונות בעולמות הרוח; ומצד שני – הגוף החומרי, אשר בטבעו ממוקד בדברים הנוגעים לקיום הגשמי בעולם הזה. לכן, ברגע אחד בני ישראל יכולים לומר “זה אלי ואנווהו” (שמות, ט”ו, ב) ולזכות למראה נבואי, וברגע שאחריו לשכוח הכול ולחזור לספקות באמונה מכוח הפחד הקיומי.
מסתבר, שחוויות חיצוניות חשובות לאדם כדי להתחבר לרעיון מסוים, אולם הדבר לא מספיק עד שיפנים את הדברים ויזדהה איתם. (וגם אז – אל תאמין בעצמך עד יום מותך…)
רעיון נוסף ניתן לראות ולשמוע בקישור הבא המצורף
שבת שלום ומבורך
 
 
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אהבתם? שתפו

תגובות

  1. שבת שלום מקוה שנזכה בקרוב לשמוע את הרב במדרשה אור דניאל

  2. תכבוד הרב תודה על הכתוב ועל הנאמר בדרשה שלך…יישר כוח

  3. מגיע לכם כל הכבוד על תוכן השידורים. מגוון הנושאים ובעיקר על התמדה בתרומתם לקהל הותיקים.
    כל הכבוד והערכה למאמץ להחזיק ברמת התרומה לנו.-

התגובות סגורות.

דילוג לתוכן