מאמרים_סטריפ_אתר-removebg-preview

הרב שמואל שפירא, רב היישוב כוכב יאיר וצור יגאל, ראש בית הוראה בצהר

שלום אור ושמחה לכולם.
השבת – פרשת יתרו, אנו קוראים על אחד האירועים היותר מכוננים בהיסטוריה של עם ישראל – מעמד הר סיני, בו קיבלנו את התורה. קבלת התורה שינתה את עם ישראל ובעצם את העולם כולו.
לאחר מעמד הר סיני וקבלת עשרת הדברות, לפני הירידה לפרטי החיים בפרשת הבאה – פרשת משפטים – ישנן שלוש הלכות בסוף פרשת יתרו: “לֹא תַעֲשׂוּן אִתִּי אֱלֹהֵי כֶסֶף וֵאלֹהֵי זָהָב לֹא תַעֲשׂוּ לָכֶם:… וְאִם מִזְבַּח אֲבָנִים תַּעֲשֶׂה לִּי לֹא תִבְנֶה אֶתְהֶן גָּזִית כִּי חַרְבְּךָ הֵנַפְתָּ עָלֶיהָ וַתְּחַלְלֶהָ: וְלֹא תַעֲלֶה בְמַעֲלֹת עַל מִזְבְּחִי אֲשֶׁר לֹא תִגָּלֶה עֶרְוָתְךָ עָלָיו:” (שמות פרק כ)
שלש מצוות המייצגות שלש מצוות שעליהן נאמר “יהרג ואל יעבור”; לא תעשון אלהי כסף וכו’ – כנגד איסור עבודה זרה; עשיית המזבח ולא לבנות אבני גזית ‘כי חרבך הנפת’ – כנגד שפיכות דמים; לא לעלות במעלות על המזבח שלא תגלה ערוות הכהן – כנגד גילוי עריות.
האיסור לבנות מזבח מאבנים מסותתות, מוסבר בתורה כי עושים זאת בברזל, וכך הסבירו חז”ל: “היה רבי שמעון בן אלעזר אומר: המזבח נברא להאריך שנותיו של אדם והברזל לקצר שנותיו של אדם – אינו ראוי להניח המקצר על המאריך… ” (מכילתא).
על הסברם של חכמים יש לשאול: והלוא במקדש עצמו שחטו קרבנות בסכין העשויה מברזל, אם כן, היו במקדש סכינים גדולים שאינם שונים מחרבות ויכולים לשמש גם כלי הרג. מדוע אם כן, דווקא בבניית המזבח התורה מצווה להימנע משימוש בברזל? זאת ועוד, האמנם כלי נשק הם דבר פסול, הרי איתם נלחמים ומגינים מפני האויבים, ויש מצווה להילחם בכלי נשק כאשר יש איום על ישראל?
בספר החינוך (מצווה מ) מסביר, שהתורה רוצה ללמד באיסור בניית המזבח בכלי ברזל – שאף על פי שיש לפעמים הכרח להשתמש בחרב על מנת להילחם במי שרוצה להרע לנו, הרי שאין זה מצב אידאלי, כי במצבו השלם של העולם – יהיה שלום בין בני אדם ולא נצטרך לכלי מלחמה, כפי שהבטיח הנביא ‘וכתתו חרבותם לאתים…’.
המזבח מסמל את החזון, את המצב האידאלי שבו אין מלחמות, אין מריבות ואין צורך בכלי מלחמה. ואילו הסכין, שבה משתמשים לקרבנות – שונה מכלי המלחמה באופן מהותי.
בכל מצב בחיים צריך לזכור את החזון, וגם אם עדיין יש צורך במציאות להתנהל באופן שונה – מכל מקום זכירת החזון עוזרת להגיע אליו. ללא שאיפה לשלמות, לשלום, ללא חזון – יפרע עם…
שבת שלום ובשורות טובות
 
שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

אהבתם? שתפו

תגובות

  1. תודה ושבת שלום לרב שמואל שפירא

  2. אהבתי את הדרשה של כבוד הרבשמואל שפיראנ”י

  3. אלה שלושה איסורים שאבד עליהם הכלח . ולא מתאימים כלל לתקופתנו. תנסה לשכנע מישהו לעשות אחד מהאיסורים ונראה מה מידת ההצלחה .רצוי להביא דוגמות המתאימות לרוח הזמן. שבת שלום

התגובות סגורות.

דילוג לתוכן