התזמורת בגובה העיניים

,

זום

שני, 18.12.2023 17:00

מספר מפגשים: 4

ההרשמה פתוחה

נותרו מספר מקומות (980)

אזל

התזמורת הסימפונית המודרנית מורכבת מעשרות סוגים שונים של כלי נגינה, שהתפתחו במשך מאות בשנים. 

בקורס הבא נציג באופן מרהיב ומוסיקלי את כלי התזמורת השונים וההיסטוריה שלהם, נאזין למוסיקה שהולחנה עבורם. ננסה ללמוד יחד, איך כל העניין המורכב מאד של קונספט התזמורת הסימפונית הגדולה, קורם עור וגידים באמצעות הקלטות, סרטונים, מצגות של כלי נגינה ועוד.

שלומי קינן

שלומי קינן, מוסיקאי פעיל ומוסיקולוג, מלמד האזנה מודרכת למוסיקה ומרצה למוסיקה במסגרות שונות. מאחוריו 30 שנות עשייה ועבודה עם בכירי האמנים הישראליים. בנוסף מלחין בכיר למדיה- סרטים טלוויזיה ואינטרנט, בארץ ובעולם.

 

מוטקה שלף מורה למוזיקה, שימש מדריך מוזיקלי בלהקת הנח”ל, הקים עם המנצח גארי ברתיני את מקהלת “רינת” ובהמשך הקים עם גיל אלדמע את “חבורת רננים”. שימש מנכ”ל האנסמבל הקאמרי הישראלי (כיום התזמורת הקאמרית). ניצח על מקהלות וחבורות זמר ברחבי הארץ, חבר הנהלת העמותה לנבל וזמיר ושימש מנהל מוזיקלי ב- 2 הזמריות האחרונות, פעל ופועל להפצה, תיעוד ושימור הזמר העברי.

 

על הקורס

מפגש ראשון | יום שני | 18.12.23 | 17:00

מהי התזמורת הקלאסית?

התזמורת הסימפונית (או בשמה הנרדף- תזמורת פילהרמונית), היא התזמורת אותה אנחנו שומעים כשאנחנו הולכים לקונצרט או לאופרה. במפגש נעבור על כמה מהתפקידים החשובים בתזמורת: קודם כל כמובן המנצח, ולצידו בעל התפקיד המכונה “קונצרטמייסטר” שתפקידו לסייע למנצח בשלל תפקידיו. בנוסף נעבור על המושג “פרטיטורה”- התווים הכתובים, איך הם נכתבים באופן שונה עבור הכלים השונים ועבור המנצח.

מפגש שני | יום שני | 25.12.23 | 17:00

סקציות- מחלקות הכלים א’

נאזין בנפרד לדוגמאות מנגינת הכלים המשתתפים בסקציות, ולאחר מכן נראה איך הם משתלבים במרקם הסימפוני המלא.

כלי הקשת (מכונים גם “מיתרים”)- כוללים את הכינור, ויולה, צ’לו וקונטרבאס בתזמורת הסימפונית הסטנדרטית, ובנוסף קיימים שלל כלי בארוק מוקדמים יותר כמו הויול והויולה דה גמבה. זו קבוצת הקשתים, הסקציה הגדולה ביותר בתזמורת.

כלי הנשיפה מעץ: פיקולו, חליל צד, אבוב, קלרנית ובאסון. גם כאן אנחנו לעתים נתקלים בכלים נוספים מהמשפחה אך נדירים יותר, כמו החלילית או הקרן האנגלית.

מפגש שלישי | יום שני | 01.01.24 | 17:00

סקציות- מחלקות הכלים ב’

כלי הנשיפה ממתכת: חצוצרה, קרן יער, טרומבון וטובה.

כלי הקשה:  טימפני, צ’לסטה, פעמונים, מצילתיים וקסילופון. גם כאן כמובן קיימים שלל כלים נוספים המשולבים בתזמורת במידת הצורך, כמו תוף הבאס, פעמוני פרות, קסטנייטות, גונג, וכו’.

כלי מקלדת: פסנתר, עוגב, ולעיתים גם הארפסיקורד (צ’מבלו). הכלים הללו אינם כלים סטנדרטיים בתזמורת הקלאסית והם מצורפים לתזמורת במידת הצורך, אבל מקובל מאד לכתוב יצירות ייעודיות לכלים כאלו בליווי התזמורת המלאה, בסוגה הנקראת “קונצ’רטו”.

כלי פריטה:  גם כלי הפריטה אינם נחשבים סטנדרטיים בתזמורת הסימפונית, אבל הם משולבים הרבה פעמים ביצירות שונות. המשפחה כוללת בעיקר את המנדולינה, הגיטרה והנבל.

מפגש רביעי | יום שני | 08.01.24 | 17:00

הרכב התזמורת

הרכבי הכלים משתנים לפי הצורך והיצירה המנוגנת. יש הבדלים ברורים בין יצירות מתקופת הבארוק, מתקופתו של באך, ליצירות מהתקופות הקלאסית והרומנטית, כדוגמת ברליוז, מאהלר, ועד ליצירות מהמאה ה-20 כמו אלה של סטרווינסקי או שוסטקוביץ’.

יצירות כמו המיסה בסי מינור או מתיאוס פסיון של באך דורשות הרכב שונה של כלים מיצירה של מאהלר, למשל, וביצוע יצירה של יוזף היידן דורש הרכב שונה לגמרי מזה הדרוש ליצירה של סטרווינסקי.

ביצירות מסוגות שונות, כמו הקונצ’רטו (יצירה לסולן ותזמורת), מצטרפים לתזמורת סולנים. ביצירות אחרות- מצטרפים אליה כלים ייחודיים שאינם קבועים בתזמורת הסימפונית.

 

 

הערות

  • ביטול השתתפות עד 72 שעות לפני תחילת הקורס.
  • במידה ומשתתף לא מצליח להגיע למפגש הוא יקבל הקלטה של המפגש (ההקלטה תהיה זמינה עד לסיום הקורס).
  • ט.ל.ח

 

שלומי קינן

שלומי קינן

מוסיקאי פעיל, מוסיקולוג ומרצה למוסיקה. מאחוריו 30 שנות עשייה ועבודה עם בכירי האומנים הישראליים. בנוסף מלחין בכיר לסרטים ותוכניות טלוויזיה בארץ ובעולם. 


שתפו

חוות דעת

ממוצע: 5 / 5. הצבעות: 1

פרטים נוספים והרשמה

מספר מפגשים: 4

משך כל מפגש: שעה

תחילת הקורס: 18.12.2023 17:00

בחירת תאריך ושעה:

שני, 18.12.2023 17:00

מחיר חברי מועדון - 140 ₪

מחיר רגיל - 220 ₪


להרשמה ותשלום

ניתן לבטל את ההזמנה עד 72 שעות לפני המועד

לחצו כאן לקבלת סיוע ברכישה או הזמנה לקבוצות?

לרכישה טלפונית - 074-7668838

הוסף חוות דעת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *


אין לפרסם תגובות הכוללות תוכן פרסומי או פוגעני אשר חורג מגבולות הטעם הטוב.

קורסים נוספים שיכולים לעניין אותך

ההרשמה פתוחה

,

העולם המופלא של סיפורי התנ”ך

הצטרפו אלינו לחוג תנ"ך אונליין במהלכו נצא למסע מרתק ומעשיר לעולם המופלא של סיפורי התנ"ך, הדמויות המרכזיות והאירועים השונים. 

זום

23.01.2024

17:00

מספר מפגשים: 36

ההרשמה פתוחה

סדנת תרגול מיינדפולנס ויוגה עם נגה דקל

תאריך זה נדחה, תאריך חדש יפורסם בהמשך

מושב ניר צבי

מספר מפגשים: 1

ההרשמה פתוחה

,

מנהיגים את הדרך

סדרה מעשירה ומרתקת המשרטטת קווים לדמותם של מנהיגים אשר בכוח אישיותם ומנהיגותם עיצבו תהליכים היסטוריים וחוללו שינויים עבור העולם כולו.

זום

25.12.2023

18:00

מספר מפגשים: 6

עגלת קניות
0

אין מוצרים בסל הקניות.

למעלה
חזרה
נגישות