מחפשים אנשי תוכן?

השאירו לנו פרטים ונשמח לסייע לכם לבחור את אנשי התוכן שיהפכו את האירוע שלכם למוצלח, מעניין ומרתק

השאירו פרטים

ד”ר מוטי גלוסקה

שם:

מיקום: כל הארץ

עליי

חוקר ומרצה בנושא ההיסטוריה הצבאית של ישראל, ביטחון לאומי ומדעי המדינה, מתמחה בתחום קבלת החלטות וועדות חקירה

לאורך חיי הבוגרים העסיקה אותי השאלה מדוע איננו לומדים מההיסטוריה. מדוע כשלים חמורים המתגלים בתהליכי קבלת ההחלטות חוזרים שוב ושוב, ולעיתים אנו משלמים על כך מחיר דמים יקר. כך, אחרי כ-40 שנים בעולם המשפט, פניתי למחקר היסטורי.

כיום אני שוקד על עבודת הדוקטורט שלי במחלקה להיסטוריה של עם ישראל באוניברסיטת בן גוריון, כאשר כותרת המחקר היא “בין אגרנט לוינוגרד: סוגיות ביישום המלצות של ועדות חקירה”, בהנחייתה של פרופ’ חנה יבלונקה.

ההיכרות שלי עם המערכת הצבאית ומערכת היחסים בינה לבין הדרג המדיני סיקרנו אותי, והובילו לכך שסוגיית הקשר הזה ותהליכי קבלת ההחלטות יעמדו במרכז המחקר שלי. המחקר הוא אקדמי, אולם הכוונה היא שתהיה לו השפעה על תהליכי הלמידה, וקבלת ההחלטות בתחום החשוב ביותר למדינת ישראל ותושביה – תחום הביטחון הלאומי.

קטגוריית פעילות

ביטחון | צבא צבא

הרצאות מאת ד”ר מוטי גלוסקה


החלטה גורלית

ביטחון | צבא

לא מעט אחריות מוטלת על מנהיג. יגאל ידין אמר שפוליטיקה היא בחירה בין שתי אפשרויות – גרועה, וגרועה יותר: כיצד הייתם נוהגים אם ידוע שלכל החלטה שתקבלו יש השלכות קריטיות על עתידה של המדינה? או על חיי אדם?

בסדרה של חמש הרצאות נצלול לעומקם של רגעי מפתח בתולדות ישראל: החלטות גורליות של מנהיגים ומקבלי החלטות לאורך ההיסטוריה הקצרה שלנו, אשר במידה רבה שינו את פני המדינה והשפיעו עמוקות על עתידה

הלקח שלא נלמד

צבא

“למידה מן הניסיון היא יכולת שכמעט אף פעם לא נעשה בה שימוש”, כך אמרה ההיסטוריונית המפורסמת ברברה טוכמן, מחברת הספר האל-מותי “מצעד האיוולת”. לצערנו, כשמדובר במדיניות, בצבא, באירועים ציבוריים טראומטיים – נדמה שמשפט זה מתגשם פעם אחר פעם לנגד עינינו.

בסדרת הרצאות זו ננתח את האירועים הללו, ונדון גם בהפקת לקחים בצה”ל – מדוע תאונות אימונים חוזרות על עצמן? כיצד נפלו טובי הבנים בכניסת הנגמ”שים לסג’עיה; האם לעולם נידונו הימ”חים והעורף לסבול מהזנחה? מה השתנה מדו”ח ועדת אגרנט לדו”ח וינוגרד ועד דו”ח מבקר המדינה על ‘צוק איתן’?

עגלת קניות
0

אין מוצרים בסל הקניות.

למעלה
חזרה
נגישות